About Us

Who's who

Patron
HRH The Duke Of Kent, KG

Founder
George Lascelles, 7th Earl of Harewood KBE

General Director
Richard Mantle OBE

Music Director
Richard Farnes

Board of Trustees

Chairman
Paul Lee

Vice Chairman
Paula Dillon
Clive Lloyd

Ed Anderson
Mark Armour
Paul Baverstock
John Bywater FRICS
Peter Maniura
Nima Poovaya-Smith
Martin Vander Weyer
​Cllr Keith Wakefield
Irving Warnett

Administration

PA to the General Director
Emma Mason

HR Manager
Catherine Bourke

HR Assistant
Charlotte Day

General Manager, Howard Assembly Room
Richard Ashton

IT Support Engineer
Karl Thomas

Head Receptionist
Louise Brady

Finance 

Finance Director
Helen Dobson

Finance Assistants
Sue Rennie
Bernice Wilson
Lauren Peel

Planning

Planning Director
Christine Jane Chibnall

Planning Administrator
Sian Gilroy

Casting & Scheduling Administrator
Megan Nelson

Planning Assistant
Grace Edwards

Company Manager
Jane Bonner

Assistant Company Manager
Rachel Pilkington

Music

Head of Music
David Cowan

Assistant Head of Music
Anthony Kraus

Music Staff
Martin Pickard
John Querns
Annette Saunders

Vocal Auditions Co-ordinator
Felicity Dunk 

Library Infomation Services Manager
Andrew Fairley

Librarian
Victoria Bellis

Titles Supervisor
Lydia French

Titles Operators
Charlie Gower-Smith
Heather Greenwood
Christopher Pelly

Artistic Administration

Orchestra Director
Phil Boughton

Orchestra Manager
Helen Wilson

Chorus Manager
Steven Phillips

Chorus & Orchestra Intern
Keturah Lewis

Music Secretary
Helen Stephens

Pit Supervisor
Christopher Ladds

Orchestra Attendant
John Boulton

Projects

Projects Director
Dominic Gray

Projects Manager
Jo Nockels

Projects Officer
Kathryn Gasic

Community Engagement Manager
Madeleine Thorne

Community Engagement Assistant 
Alice Gilmour 

DARE Consultant
Lesley Patrick

Higher Education Co-ordinator
Alice Parsons

Education

Education Director
Jacqui Cameron

Education Manager
Joanna Bedford

Community Residencies Manager
Charlotte Taylor

Schools and Events Activity Manager
Tim Pottier

Youth Ensembles Manager
Marie Lemaire

Education Activity Co-ordinators  
Lisa Clayton
Michaela Lesayova
Hayley McColl
Lucy Thomson-Smith
Samantha Wright

Education Administrator
Janet Crowther

Artistic Head, Education Vocal Programme
Matt Beckingham

Education Vocal Delivery Team 
Sarah Ogden
Stuart Overington
Elspeth Slorach

Education Accompanists 
Jenny Martins
Christopher Pulleyn

Education Teaching Artists
Jo Brown
Ben Cashell
Tory Clarke
Vanessa Hutchinson
Gavin Usher
Alison Wise

External Affairs

Director of External Affairs
David Collins

Fundraising Consultant
Rory Wardroper

Head of Development (mat. cover) 
Tracie Harrison

Trusts Manager
Evelyn Hazzard

Business Development Manager
Joanna Graham

Individual Giving Manager
Sally Hind

Events Co-ordinator
Daniel Wilcock

Stewardship Co-ordinator
Richard Cross

Development Administrator 
Sarah Kissack

Head of Marketing
Emily Simpson

Marketing Officer
Gillian Johnson 

Marketing Assistant
Megan Reed

Campaigns Officer
Helena Brassington

Campaigns Co-ordinator
Judith Padmore

Creative Designer
Neil Armstrong

Graphic Designer
Richard Dipple

Editor
Stuart Leeks

Head of Sales & Customer Engagement 
Hazel Arthur

Sales Assistant
Tiphaine Kelly-Mancaux

Head of Communications
Julia O'Sullivan

Press Officers 
Rowland Thomas
Elizabeth Simmonds

Multimedia Producer
Alex Ramseyer-Bache

Digital Manager
Joe Nockles

Social Media & Website Executive
Jessica Fitton

 

Technical

Technical & Operations Director
Kieron Docherty

Assistant Technical Director
Louise Holley

Technical Manager
Peter Restall

Senior Production Manager
Ray Hain

Assistant Production Manager
Aaron Marsden

Production Office Co-ordinator
Laura Hart

Stage Managers
Kate Freston-Davy
Lyndsey Owen

Deputy Stage Manager
Abby Jones
Vicki Mackenzie
Richard Herrick

Assistant Stage Manager
Anna Bilson
Jessica Stanton
Rebecca Wing

Chief Stage Technician
Charles Macfarlane

Deputy Chief Stage Technicians
Steve Hodgkinson
Tom Alexander

Stage Wingmen
Ruth Hardisty
Chris Firth

Head Flyman
Barry Fettes

Deputy Flyman
Jono Wilks

Stage Daymen
Michele Altana
Pete Young

Stage Technicians
Michael Dobinson
Tim Dunk
Richard Hirst
Craig Jenkins
Peter Robertson

Howard Assembly Room Senior Technician
Peter Mycroft

Howard Assembly Room Apprentice Technician
Joseph Stairs

Sound Manager
Steve Hawkins

Head of Lighting
Colin Smith

Chief Electrician
Mike Lock

Deputy Chief Electrician
Richard Moore

Senior Electrician
Simon Watson

Production Electricians
Thomas Roberts
Keir Webster
Tim Childs

Head of Properties
Karl Graham

Props Assistants
Martin Breidenbach
Mark Longthorne
Nettie Phillips

Wardrobe

Head of Costume
Stephen Rodwell

Costume Supervisor
Mary Gillibrand
Laura O'Connor

Workroom Manager/ Men’s Cutter
Lyndsey Sandham

Ladies Cutter
Elizabeth Incoll

Running Wardrobe Supervisor
Jayne Matthews

Wardrobe Assistants
Alison Griffin
Lorna Johnstone
​Denise Joslin

Sewing Assistants
Nadine Davies
Gabrielle Hopwood

Wigs & Make-up Supervisor
Kim Freeland

Wigs Assistants
Jo Charlton-Wright
Nicola Faulkner-Heath
Carrie Edwards
Jasmine Schiffeldrin

Dyer
Sarah Colebourne-Viggers

Support Us

Support us and discover the great benefits for individuals & organisations